Урок
літературного читання в 2 класі
«. В.Сухомлинський.
«Горбатенька дівчинка».
Мета. Розширити уявлення дітей
про добрі та погані вчинки; удосконалювати в учнів
навички читання; розвивати зв’язне
мовлення, вміння сприймати текст на слух, висловлювати думки з приводу прочитаного; навчати
учнів складати оцінні судження про дійових осіб, аналізувати їх поведінку; закріплювати навички вибіркового
читання; виховувати повагу до людей.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Дітки, встали всі рівненько. Ми бачимо, що до нас прийшли гості.
То ж повернемося до них обличчям і привітаємось .Сідайте.
-Дітки, який у вас настрій? Посміхніться один
одному.
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Скрекоче сорока сороці:
— А я у сорочій сорочці!
Сорока сороці скрекоче:
— А в мене яєчко сороче
О. Орач
2. Робота над чистомовкою
Ку-ку-ку, ку-ку-ку!
Сидить пташка на сучку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки!
Посадили огірки!
Ко-ко-ко, ко-ко-ко!
Люблю свіже молоко!
ІІI. Перевірка домашнього
завдання.
-Пригадайте, будь, ласка, яке оповідання ви читали вдома? («Про
що думала Марійка»).
-Хто
автор цього тексту? (В.Сухомлинський).
1.
Читання тексту учнями.
2.
Відповіді на запитання.
-Хто
грався в піджмурки? (Маленькі
діти).
-Які правила цієї гри? (Всі діти ховаються, а один шукає. Той, хто
шукає, мусить знайти всіх).
-Де сховалася Марійка? (Під
високою вербою).
-Хто
шукав дітей? (Миколка).
-Кого
спочатку знайшов Миколка? (Ларису).
-А
потім? (Петрика).
-Якими
були думки Марійки?( Дуже сумними).
3. Переказ учнями оповідання В. Сухомлинського «Про що думала Марійка».
IV.
Оголошення теми і мети уроку.
V.Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання оповідання
В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (с. 114–115).
1.Складання
асоціативного куща до словосполучення «справжня людина».(Добро,
чуйність,милосердність і т.д.).
2. Читання оповідання вчителем.
-То як називається оповідання? («Горбатенька
дівчинка»).
-Хто автор цього оповідання? (Василь Сухомлинський).
-Які
твори В.Сухомлинського ви вже читали?
( «Іменинний обід», «Як же все це було без мене?» і т.д.).
- Хто зайшов до класу?
-Коли ви найбільше хвилювались?
-Чи сподобались вам учні? Чим?
2. Словникова робота
Живенько — швидко.
Благав — наполегливо, пристрасно, невідступно просив.
Іспит — перевірка знань з якого-небудь предмета, що здійснюється
згідно зі встановленими правилами, екзамен.
3.Повторне перечитування тексту та
його аналіз.
- Який урок ішов у класі? Скільки там було учнів?
- Прочитайте, як почувався вчитель. З якою інтонацією слід читати
ці слова?
-Поміркуйте, чому вчитель переживав за учнів?
-Чого
він найбільше боявся?
-Про що вчитель «мовчки
благав» дітей?
- Що було в очах дітей? Як вони дивилися на незнайому дівчинку?
- Чому вчитель «полегшено перевів дух»?
- Як звали дівчинку? Якою вона була?
- За яку парту посадили дівчинку? Чому? Хто поступився їй місцем?
- Який іспит витримав клас?
VI. Фізхкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
За щасливий день вчорашній
Ви до сонця потягніться.
Веретеном покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
VI.
Вироблення навичок читання.
1.Читання частинами складання плану.
а)
Прочитайте два перших речення мовчки.
Закрийте очі і уявіть картину за цими реченнями.
б) В двері хтось постукав. Вчитель дозволив відчинити хлопчику.
(Зачитайте)
-Як хлопчик відчинив? (Живенько
– тобто без затримки)
в) І ось найбільш хвилюючий момент.(Зачитайте)
г) Як діти зустріли появу незнайомої дівчинки? (Прочитати)
(Тридцять
п’ять пар очей впилися в незнайому дівчинку)
-Як це?
(Приглядалися,
вдивлялися)
д)
Вчитель навіть не дихав, нічого не говорячи, просив учнів.
-Як сказано в тексті? (Мовчки благав)
-Як це? (Просив виразом обличчя)
е) А що говорили очі дітей своєму вчителеві? (Зачитати)
є) Чому вчитель полегшено перевір дух? (Зачитати)
з) Яке нове завдання на уважність, людяність до людини запропонував їм
директор школи?
-Знайдіть
це речення і зачитайте.
и) Знайдіть у тексті і прочитайте, як це завдання розв’язали
діти? (Прочитати).
План:
1) У двері постукали.
2) Чорноокий хлопчик відчинив двері.
3) До класу зайшов директор із новенькою.
4) Учитель затамував подих.
5) Діти дивилися з цікавістю.
6) Дівчинці поступилися місцем за першою партою.
7) Клас витримав іспит.
2. Переказ оповідання
за планом.
— Які позитивні людські якості продемонстрували діти? (Плетемо «павутинку»:
співчутливість, лагідність, доброзичливість, прихильність...)
3.Давайте прочитаємо слова, які допомогли нам
зрозуміти переживання, стан вчителя і учнів.
НА ДОШЦІ: Затамував подих
мовчки благав
полегшено перевів дух
спокійний
в очах цікавість
впились очима
піднесли руки.
-Який
екзамен склали діти? (Екзамен на людяність)
4.Вправа «Дощик».
Дощик крапає – читають тихо.
Дощик сильніший – читають голосніше.
Злива – читають голосно.
Дощ слабшає – читають тихіше.
Дощ крапає – читають зовсім тихо.
Дощ перестав –
припиняють читати.
5. Робота
в парах
-Поставте питання сусідові по парті за прочитаним текстом.
6. Гра «Відшукай кінець речення».
-Я читатиму початок, а ви кінець речення.
Коли це
у двері …
Чорноокий
хлопчик …
Тридцять
п’ять пар очей …
Він
дивився у вічі …
Вони
дивилися на …
Хто
поступиться …
Учитель
був тепер …
VІ. Підсумок уроку.
-Над яким оповіданням ми працювали на уроці?
-Хто автор?
- Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
-Який висновок ви зробили для себе?
VII. Домашнє завдання
Переказувати оповідання за планом.
Немає коментарів:
Дописати коментар