Урок з української мови
в 2
класі на тему:
« Розповідні
речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання і інтонування
розповідних речень.»
Тема: Розповідні речення. Розділові знаки в кінці
розповідних речень. Складання і інтонування розповідних речень.
Мета: дати уявлення дітям про розповідні речення, учити інтонувати розповідні
речення, аналізувати навчальний матеріал, збагачувати словниковий запас учнів,
розвивати спостережливість, мову учнів, уяву, виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться!
Пролунав уже дзвінок —
Починаємо урок!
-Під час уроку нам слід бути якими?
У - … (уважними, усміхненими, умілими)
Р - … (розумними, радісними)
О - …
(організованими, охайними )
К - …
(кмітливими, красивими,комунікабельними )
-Діти, а що ви
чекаєте від уроку ? (Відповіді дітей )
II Актуалізація опорних знань
1. Робота в парах.
-Перед вами 2
сніжинки. Виберіть ту, на якій записане
речення.
- Хто готовий
відповідати?
-Прочитайте 1 пара. Що виражає речення ? Чому запис на фіолетовій сніжинці не є реченням?
( Запис не
виражає закінчену думку.)
-Який запис
обрала 2 пара ? Чому запис на синій сніжинці не є реченням ?
( Слова у записі
не зв’язані між собою.)
-Отже, що виражає
речення?
( Речення виражає
закінчену думку, слова у речені зв’язані між собою. )
2. Словникова робота
—Відгадайте загадку.
• Влітку наїдається,
А взимку висипляється. (Ведмідь)
— Скільки складів у цьому слові?
— Виконайте його звуко-буквений аналіз.
3.Каліграфічна хвилинка
Вв ве вед мі ідь
— Запишіть каліграфічно прислів’я, поясніть його зміст.
У ведмедя десять пісень, і всі про мед.
-Перш ніж писати
в зошиті, пригадаємо правила, які неодмінно треба знати під час письма.
Діти. Зошит свій я розгортаю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно,
До
роботи я берусь.
III Повідомлення теми і мети уроку
-Ми сьогодні
поширимо наші знання про речення.
-Будемо вчитись
складати розповідні речення.
-Правильно інтонувати речення.
-Передавати цю інтонацію при письмі
розділовими знаками в кінці речень.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
На дошці — запис:
Настав казковий вечір.
Настав казковий вечір!
— Прочитайте перше речення. Про що в ньому розповідається?( Відповіді
дітей).
Отже, речення, у якому про щось розповідається або повідомляється, називається
розповідним.
— А щоб дізнатися, який знак ставимо в кінці цього речення, відгадайте
загадку.
• Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню,
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню. (Крапка) Д. Білоус
— То що ставимо в кінці розповідного речення?( Крапку).
Висновок. Речення, у якому про щось розповідається або
повідомляється, називається розповідним. У кінці розповідного речення ставиться
крапка.
2. Ознайомлення з правилом у підручнику ( с.90 )
— Яке речення називається розповідним?
— Що ставимо в кінці розповідного речення?
— Наведіть приклади власних розповідних речень.
3.Продовження пояснення вчителя.
— Прочитайте друге речення. Про що говориться в другому реченні?
— Чим відрізняється друге речення від першого? (Розділовими знаками).
— Що стоїть у кінці другого речення?( Знак оклику).
Висновок. Якщо розповідне речення вимовляється з
особливим почуттям, із захопленням, радістю, то в кінці такого речення
ставиться знак оклику.
4. Ознайомлення з правилом у підручнику ( с.91)
5.
Фізкультхвилинка
V.Узагальнення
і систематизація знань.
1.Робота з підручником
1).Виконання вправи 231, с.90
— Прочитайте виразно текст.
— Із скількох речень складається перша строфа вірша?
— Про що йдеться в кожному з них?
— Як потрібно читати останнє речення? (З особливим почуттям, із
захопленням.)
— Яким словом у другому реченні замінено слово сніжок?
2) Виконання тренувальної вправи 232 (с. 90)
— Розкажіть, про що говориться в другій строфі вірша Олеся Лупія
(вправа 231).
— Скільки речень у цій строфі?
— Який розділовий знак стоїть у кінці кожного речення?
— З якою інтонацією треба читати речення другої строфи.
— Спишіть останнє речення вірша.
— Яким словом можна замінити вираз рідна земля? {Батьківщина,
Україна, Вітчизна.
3.)
Виконання вправи 233 (с 91)
— Прочитайте виразно вірш.
— Що таке Карпати?
— Як ви гадаєте, чому Карпати називають легенями України?
— Поясніть розділові знаки в кінці речень.
— Спишіть вірш, дотримуючись розділових знаків.
— Яким виразом можна замінити слово тихо? (Ні звуку не чуть.)
2.
Розвиток мовлення
Учитель пропонує учням розглянути картину зимового пейзажу.
— Складіть і запишіть два розповідні речення про природу взимку.
VI.
Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон».
-Ось і
наближається до кінця наш урок. Тож в
якості репортера я хочу задати декілька питань:
1.Чи справдилися
ваші очікування?
2.Що нового
дізналися на уроці?
VII.
Домашнє завдання
с.91- вправа 234, вивчити правила с. 90, 91.
Немає коментарів:
Дописати коментар