Тема: Урок позакласного читання «
Казка мовить просто, а розуму в ній багато».
Мета: Закріпити знання дітей про казки, вміння їх
розпізнавати; узагальнити та
систематизувати знання учнів, отримані
при вивченні теми « Українські народні
казки»; вчити працювати з додатковою літературою; формувати уміння і навички
аналізувати, робити висновки з прочитаного; розвивати пам’ять, швидкість мислення, вміння
працювати в команді; створювати в
уяві дітей художні образи казкових героїв збагачувати активний та пасивний
словник учнів; розвивати пізнавальні й творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати
шанобливе ставлення до книги, інтерес до
народної творчості ; виховувати почуття дружби, бажання допомагати один одному; бажання поповнювати свої знання.
Обладнання уроку: яблука з загадками на листочках, картки з різними видами
завдань, «чарівні предмети» із казок, ілюстрації казкових героїв, збірки казок, вислів
Сухомлинського В. О. «Казка – це, образно кажучи, свіжий вітер, що
роздмухує вогник дитячої думки і мови» (записаний на дошці).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго – вчора, сьогодні, щодня…
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаю.
Доброго ранку! Доброго дня!
- А тепер часу не гаймо урок позакласного читання
починаймо !
II Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні
у нас незвичайний урок –
У
світ казки й фантазії зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
Та
знову вона завітала до нас.
У казці звірі свою
мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі,
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і люблять казку діти всі.
Девіз нашого уроку звучить так: « Щоб успіхи чудові мати, треба добре всім
читати».
- Діти, прочитайте слова великого педагога В. О. Сухомлинського та поясніть, як ви їх розумієте.( Відповіді дітей).
1.
Вправа на розширення кута зору.
каз ка
каз ати
каз кар
каз ковий
каз очка
-
Прочитати
швидко слова. Чим вони цікаві? Яке слово зайве? Чому?
2. Вправа на розвиток навичок читання.
- Прочитайте слова з максимальною швидкістю в
порядку зростання номерів.
- Повторіть з пам’яті
вислів. Поясніть, як ви його зрозуміли.
IV.Повідомлення теми та завдань уроку
— Як вигадаєте, над чим ми працюватимемо
на уроці? (Відповіді учнів.)
— Ми працюватимемо сьогодні над українськими казками, повторимо все, що ви вже знаєте про казки та про казкових героїв.
— Ми працюватимемо сьогодні над українськими казками, повторимо все, що ви вже знаєте про казки та про казкових героїв.
V. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм».
-Як називають художній твір, у якому обов’язково є щось чарівне,
незвичайне, фантастичне, нереальне? (Казка)
- Які існують дві окремі групи казок? (Народні
і авторські)
-Чим вони відрізняються одна від одної?
- Які три види казок ми вивчаємо в початковій школі? (Казки про тварин, чарівні казки і соціально- побутові).
-Які казки ми вивчаємо в 2 класі? (Казки
про тварин).
-Хто головні герої цих казок? (Тварини).
- Як вони себе поводять в казках?
-Назвіть добрих героїв казок.
-Назвіть негативних героїв відомих вам казок.
V. Повторення, закріплення та узагальнення
вивченого матеріалу
-А зараз, діти, ми з вами подамося у подорож.
Перша зупинка-галявина « Квіткова».
- Ви бачите, що на цій галявині ростуть якісь дивні квіти - у кожної
загубилася пелюсточка. Спробуємо врятувати ці квіти. Щоб
це зробити, треба згадати прислів’я, які ми вчили.
Хто багато читає а розуму в них багато.
Добре того вчити щось
повчальне зрозумій.
Казки маленькі хто
хоче все знати.
Казка
– вигадка, та в ній
той багато знає.
( Школярі
читають початок, добирають закінчення прислів’я
і прикріплюють потрібну пелюстку. Пояснюють.)
- Рушаємо далі. Ось ми наблизились до другої галявини.
Друга
зупинка - галявина « Загадкова»
(Відгадати загадки, які записані
на листочках яблучок, що принесла
Білосніжка).
Старенька
бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
(«Червона
Шапочка»)
На городі
виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти ви
Встигли відгадати?
(«Ріпка»)
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк – не наша мати.
(«Вовк і семеро
козенят»)
У селі у діда й баби
Гарна курочка була.
Щось маленьке і кругленьке
Вона дідові знесла.
Мишка, хоч і не хотіла,
Зачепила і розбила.
(Курочка ряба)
Хтось жовтенький і кругленький,
З тіста личко, з тіста ніс,
З підвіконня на доріжку
Стрибнув й покотивсь у ліс.
Пісеньку співав ведмедю,
Зайця й вовка він зустрів,
А від хитрої лисички
Утекти він не зумів.
(Колобок)
В лісі звірям всім на втіху
Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка туди й жабка,
Заєць, лиска, вовк, ведмідь.
Ще й кабан-іклан. Будь ласка,
Пригадайте, що за казка.
(Рукавичка)
Хто рубав у лісі дрова?
Хто сидів в цей час удома?
Хто наказував:”Сиди!
З лискою не говори!”
Хто не слухався поради?
Кого лиска знов украла?
Хто кричав як тільки міг?
Щоб друг йому допоміг?
Хто ці друзі? Що за казка?
Розкажіть мені, будь ласка.
(Котик і півник)
-На галявині «Читайликів» ми попрацюємо з казкою « Котик і
Півник». А зараз ми підійшли до галявини «Розминайко».
Третя
зупинка – галявина « Розминайко»
Фізкультхвилинка
( Гра ”
Додай слово”)
Діти
ходили, діти гуляли,
Дружно у парку
казку…(шукали)
Може, під кущиком, чи
під місточком,
Може,
накрилась кленовим…(листочком),
Хлопці гасали,
бешкетували.
Що ви? Це казку вони…(наздогнали).
Казко, постій, гей,
озовися
Та не жартуй з нас, в
клас…(повернися)
Казка із сонечком в
небо злетіла,
Ні нашу казку кізонька…(з’їла).
Та, слава Богу, казка знайшлася
Будем старатись, щоб гарна…(вдалася)
В. Сухомлинський
- Відпочили всі. А тепер можна і до галявини « Читайликів».
Четверта
галявина- « Читайлики».
1.Виразне читання вчителем казки « Котик і Півник».
-Чи сподобалась вам казка?
2.Словникова робота: писана торба, окріп, влови.
3.Самостійне читання казки учнями.
- Хто головні герої казки?
4.Вибіркове читання.
-Що Котик наказував Півникові?
-Як Півник благав про допомогу?
-Що казала Лисичка Півникові?
- Прочитайте пісеньку Котика.
5.Робота в парах.
1 пара - характеристика Котика.( Винахідливий, сміливий,
працьовитий, гарний товариш).
2 пара – характеристика Півника.( Довірливий,
неслухняний).
6.Колективна робота- характеристика Лисички.(Підступна, хижа, улеслива, винахідлива).
- Залишилась позаду ще одна галявина. А ми вже рухаємося до наступної.
- Але, що це?! Невже
чарівна скринька? Що ж у ній? Давайте заглянемо.
Скринька зовні невеличка,
в ній скарби - проте безмежні,
будьте дуже обережні.
Їх ніколи той не згубить
хто народну мудрість любить.
І багатства ці безцінні
їх збирали по
краплині.
-Що ж за скарби тут лежать?
В скриньці знаходяться речі з казок. Я
буду по черзі діставати якусь річ, а ви говоритимете, у якій казці вона
зустрічається.
Бинт – («Айболить»)
Яйце – («Курочка Ряба»)
Горошина – («Принцеса на горошині»)
Ключ – («Пригоди Буратіно»)
Пір’я –
(«Кривенька качечка»)
Рукавиця – («Рукавичка»)
Черевичок – («Попелюшка»)
Колосок – («Колосок»).
VI. Підсумок
уроку
1.Заключне
слово вчителя.
Дорогі діти!
Ось ми з вами й відвідали всі галявини, виконали всі
завдання, тож пора закінчувати наш незвичайний урок.
Я вам дуже вдячна за любов до рідної мови, за уважне
читання казок, за те, що ви любите і шануєте рідне слово.
Казку нам пора кінчати,
Що лишається сказати?
Мабуть, всім вам зрозуміл
Що читати треба вміло.
Бо казки-найкраще діло!
В них
багато є добра.
Тож читайте, дітвора.
Швидко спливають
хвилинки,
От і прощатись
пора.
Я на прощання
вам зичу
Щастя, здоров’я, добра.
2.
«Чемоданчик вражень» (Емоційна рефлексія уроку).
Учні
називають (складають в чемоданчик) свої враження від уроку.
3. Гра
“Клуб філософів”(доповнити висловлювання).
Казка
це…( не лише розважальний жанр, але й форма виховання.)
Казки
навчають…( бути добрими, сміливими, щедрими, ввічливими)
Я
хочу бути схожим на…
Мені
подобається…
VII. Домашнє завдання
Намалювати
ілюстрацію до улюбленої казки.
Немає коментарів:
Дописати коментар